Jdi na obsah Jdi na menu
 


Standart českého bubláka

Český bublák

 

Plemenné znaky:

Holub patřící do skupiny bubláků, vyznačuje se zvláštním hlasovým projevem - bubláním, které je nejcennějším plemenným znakem. Bublání nesmí být monotónní, musí se střídat vyšší tóny s hlubšímy, musí být výrazné a dobře slyšitelné a čím déle trvá, tím je holub cennější. Holubice bublají v kretších intervalech a ve vyšším tónu. Typickým dokonalým znakem je dokonalost postavy, je kompaktní, nízká, široká a krátká, v průhledu ze přředu musí být prostor mezi břichem, nohama a rousem zcela zaplněn. Dalším znakem je jakoby slité a přilehlé opeření a husté, velmi vyvinuté rousy, supí pera a vrkoče.

Posuzování:

Celkový dojem - tvar těla - opeření a rousy - barva a kresba - oko - zobák.

Exteriér:

Hlava: poněkud vyvinutější, širší a nízce klenutá. Hlavu zdobí vrkoče; přední kryje čelo, ozobí, a zobák do dvou třetin. je dobře přilehlý bez podpěrných pírek, má tvar pravidelného půlkruhu a od čela musí být odčísnut pěšinkou. Zadní vrkoč vyrůstá pravidelně v záhlaví, má lasturovitý tvar, bez postranních růžic, sahá od ucha k uchu a je mírně přilehlý. na šíji nesmí být hříva.

Oči: oranžové až červené, u bílých tmavé. Obočnice jsou úzké, šedé až šedočerné u černých, hnědých a modrých rázů; u bílých, červených a žlutých jsou živě červené, u červeně a žlutě plavých a stříbřitých jsou narůžovělé.

Zobák: střední délky, poměrně slabý. Černé, hnědé a modré rázy mají zobák tmavý. Bílý, červení, žlutí narůžovělý, plaví a střbřití rohový. Ozobí je malé a jemné, u bílých a žlutých narůžovělé, u ostatních s bílým popraškem.

Křídla: silná, přiměřeně krátká, letky široké, spočívají na ocase nekříží se. Ohbí křídel přiléhá k hrudi, jejíž opeření dobře kryje.

Ocas: střední délky, úzce složený a nesený se zády v přímé linii.

Opeření: pevné, hladké, přiléhavé, pružné, poměrně krátké a širší.

Nohy: jsou velmi nízké, barva drápků je shodná se zobákem.Nohy zdobí silně vyvinuté a husté rousy a supí pera. Rozhodující není délka, ale hustota rousu. Nejmenší délka rousu je 10 cm. Rous a supí pera jsou v uzavřeném kruhu. Postoj je velmi nízký, v pohledu zpředu je postoj mezi tělem a nohama zcela rousy a supími pery zaplněn.

Krk: široce nasazený, krátký; hrdlo je jemně vykrojené.

Postava: středně velká, silná, přiměřeně krátká, široká, hrudník vypjatý, dobře klenutý a hluboký. Záda široká, krátká, nesená v mírném sklonu k ocasu.

Barva a kresba: Šupkatost štítu je doplněna bílými pruhy. U modrých je šupkatost lemovaná černošedě, u stříbřitých hnědošedě. tygři mohou být tmaví nebo světlí. u obou je barevná hruď, spodní část těla, podocasník, ocas, rousy a letky. Tmaví tygři mají slabší bílé stříkání na barevné hlavě, štítech křídel, světlí mají více probělenou kresbu na hlavě, horní části krku a štítech. Straky mají bílé stříkání po celém těle, včetně rousů a křídel. Ocas je barevný. U tmavých strak převládá barevné opeření, u světlých bílé stříkání. Běloštítní jsou celí barevní, jen štíty křídel jsou bílé.

Rázy: Plnobarevní, bílí, černí, hnědí, modří, červení, žlutí, červeně a žlutě plaví, stříbřití. kapratí; modří, červeně žlutě plaví, stříbřití. Barevnopruzí; modří černopruzí, stříbřití hnědopruzí, plaví s černými nebo žlutými pruhy. Barevnopruzí; černí, červení, modří, žlutí. Šupkatí; černí, modří, červení, žlutí, stříbřití. Tygři; černí, modří, červení, žlutí. Straky; černé, hnědé, modré, červené a žluté. Běloštítní; červení a žlutí, vzácně černí a modří.

Vady:

Velké - netypická, úzká, vzpřímená, vysoko nesená nebo dlouhá postava, vysoké nohy, zkřížené letky, dlouhé a neutažené krycí peří, růžice, silně vyvinutá hříva, příliš krátký, nepravidelný a řídký rous, podpěrná pírka v předním vrkoči; úzký, nepravidelný, na stranu nesený, hluboko položený nebo špičatý zadní vrkoč. Dlouhý a široký ocas. Hrubé nedostatky barvy a kresby. Perové, nebo zcela světlé a žluté duhovky u barevných, jiné než tmavé u bílých.

Malé - shora uvedené vady v malém rozsahu.

 

Kroužek č.12

cesky-bublak--82-.jpg