Jdi na obsah Jdi na menu
 


kamarád Rosťa Šesták

30. 12. 2017

 

Během ročního prohazování si zpráv ve vlákně o českém stavákovi jsem zhruba někdy letos v létě poprosil Rosťu, jestli by nebyla možnost od něj získat nějaké fotografie jeho krásných žlutých pruhových (žemláků), které již víc jak rok obdivuji na již mnou zmíněném vlákně a myslím si, že nejsem sám. Strašně se mi líbí jak si Rosťa drží sytost barvy a to jsem tam myslím i zmiňoval v loňském roce. Rosťa mi napsal slušnou představovačku a já mu za ní děkuji. Momentálně ještě není v žádné ZO, ale jak mi sdělil, do budoucna se do ní chystá, stejně tak do klubu a já si myslím, že v jihočeské pobočce bude vítaným a právoplatným členem. Jak mi napsal, bydlí zhruba 1km od Vodňan. Již jsem mu napsal, že ho rádi mezi sebou přivítáme a jsem rád, že smýšlí stejně a připouští tuto možnost. Tak že zde něco málo o Rosťovi samotném.

     102_0359.jpg

 

K holubům mě přivedl strýc, který celý život chová ČS ve všech možných barvách. Bydlí v Cehnicích, je to velmi dobrý kamarád s přítelem S. Tomanem.

S ČS jsem začínal, měl jsem všechny možné barvy, až sem se jednou dostal k prvnímu páru žlutě plavých. Ti mě uchvátili natolik, že jsem chov omezil pouze na ně.

V tuto dobu chovám 17 párů žlutě plavých, které jsem dával dohromady cca 3 roky. Dále mám 4 páry žlutých rovných. Rovné jsem do chovu zařadil, pro zlepšení barvy ale výsledky byly opravdu neuspokojivé. Chyběla sytost a hlavně narůžovělý lesk, objevily se černé špičky na zobáku.. atd. atd. Moc problémů najednou.

Dost často slýchávám, že žlutě plavý z 95% netleskají. Není to pravda! Když je dobře stavěný holub či holubička, mohutné tělo, dobře vyvinuté křídelní svalstvo a pořádné vole, tleskají a jak! U několika holubů se mi již stalo, že měli tak rozbité letky, že do dalšího pelichání pouze chodili.

U mláďat před vylétnutím jsem také hodně řešil velicí světlé opeření v oblasti hlavy a krku. Nikde jsem si nemohl dopátrat toho, jestli je to normální, a nebo jestli takové holoubě rovnou vyřadit. Tak jsem šel metodou pokus/omyl. Mladé jsem nechal vylétat a čekal na první pelichání. Nestačil jsem se divit! Takřka bílé skvrny úplně zmizely a holoubci byli krásní, žlutí, takoví jací mají být.

Dále jsem vypozoroval, že když spářím holoubka s velmi sytou barvou s holubicí téhož odstínu, mláďata mají náběh na třetí křídelní pruh. Dávám tedy k sobě páry, kdy jeden z pářených má světlejší odstín. Na holoubatech ale musím zkontrolovat, jestli se přenáší spíše tmavší chtěnější odstín nebo méně chtěný světlejší. Pokud je odstín světlejšího rázu, pár roztrhávám. Rosťa

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář