Jdi na obsah Jdi na menu
 


Speciálka českého staváka Kolín - Šťítary 12. - 14.12.2014

1. 2. 2015

pc140345.jpg

Ve dnech  12. – 14.12.2014 se konala v Kolíně – Štítarech speciální výstava českého staváka. Tato výstava se konala  k již 90 letému výročí založení klubu českého staváka. Bylo zde předvedeno na 1343ks holubů. Od klece  č.1 až do klece č.62 byli předvedeni  Štelleři v několika barevných a kresebných variantách, dále Starvičští (8) a 8ks Chebských strak od př.Zemana (4) a od př.Slepičky (4). Českých staváků bylo vystaveno na 1281ks z toho 6ks nedodáno.. Na této výstavě se podílelo celkem 104 vystavovatelů klubu, dále jeden nečlen a sedm zahraničních vystavovatelů SR (2)  a SRN (5). Zastoupení dle poboček bylo následující. Středočeská 23, Jihočeská 9, Západočeská 15, Severočeská 15, Východočeská 14, Jihomoravská 11, Moravskoslezská 7 a Vysočina 10.

K samotné výstavě a mému pohledu s kterým se né každý může/musí  ztotožnit. Mile mě překvapili kvalitou černí sedlatí. Jen se mi zdálo že holubi jsou až velmi nejednotní v barevnosti a  především v lesku. Hodně holubů mělo fialovo/modrý lesk s mírným nádechem mechově zeleného což by měl být požadovaný lesk. Ovšem hodně holubů bylo velmi zelených na voletech  ze 2/3 s malým množstvím fialovo/modrého. Ten se nacházel spíše v zádech a byl tažen ke kostřeci. Jinak mně černí sedlatí překvapili v postavách, většinou po typové stránce velmi vyrovnaní a to jak holubi tak jsem našel i velmi kvalitní holubice. Velmi se mi líbili černí bělokosy od př.Z.Beka st., př.Doška a př.Chrastiny. Tady jsem měl radost z předvedených staváků. Myslím že hlavně po typové stránce, barvě i lesku byli tito holubi zajímavý. Dále mně z černých zaujali tygři př.J.Zemana  a ještě více tabuláci od stejného chovatele.

pc130069.jpg

U červených jsem nabyl dojmu že zde všemu něco chybí. Když se budu bavit o rovných. Pamatuji si červené rovné od př.Rumplíka z roku 1997 a nemohu se ubránit dojmu že tento barevný ráz utrpěl největší  ,,KO“. od té doby. Dnes holubi užší v prsou, promě na vyšší noze s úzkým a dlouhým zobákem, úzká a nenasazené hlava, velmi krátké zadní partie s naopak delším voletem  mně příliš neoslovují. Barevnost se jim upřít nedá. Lesky nevyrovnané! Pamatuji si že červení rovní v 90 letech byli robustnějších postav jako dnes většina holubů u červených sedlatých z předních chovů. Když bych měl zmínit červené bělokosy tak musím vypíchnout jejich barevnost s vyrovnaným leskem. Ovšem co se týče postav a typu ČS, malinko pochybuji! Červení sedlatí promě byli velkým zklamáním u některých chovatelů kteří měli být po právu v první 4, stejně tak mně šokovalo umístění některých chovatelů kde byli volata očividně až narezlá, peří třepenité, sušší  a neutažené. Prostě tady vidím velký problém na straně posuzovatele, né chovatelů.Nejlepší kolekce výstavy od př.Švehy  477b! Velmi na mně zapůsobili po několika leté odmlce holubi př.Lavičky. Tady jsem byl opravdu mile překvapen. Když to shrnu tak červení sedlatí na mně udělali nejlepší dojem ze zástupců červené řady. Dokáži si představit spojení barvy a lesku z některých čer.bělokosých na postavy čer.sedlatých. Ti by poté vypadali.pc130197.jpg              

U stříbrných sedlatých se ukázalo že př.Pařízek stále vévodí této barvě a to už po několik let za což je před ním  nutno smeknout. Ovšem má to ulehčené, neboť momentálně nemá konkurenci a byť mimo soutěž vystavil kolekci stříbrných př.Trpík tak by to ještě nestačilo a asi nějaký čas ještě stačit nebude. Každopádně já se až tak s hodnocením kolekce př.Pařízka neztotožňuji a myslím si že je třeba v tomto barevném rázu začít být na poplach. Pamatuji si že př.Pařízek míval také daleko lepší holubi. V tomto bych nabádal chovatele této barvy a kresby ať se nebojí a i když nejsou členy klubu ČS ať na další speciálce v roce 2015 vystaví a podpoří tento barevný ráz!!! Poměřte se. Bylo by dobré  kdyby jste mezi sebou začali spolupracovat a plemeni v této barvě pomohli. Je to nejmladší sedlatá kresba v této barvě ale velmi hezká a působící svou jemností.pc130259.jpg

Další barvou kterou vnímám že je na vzestupu je určitě bezesporu žlutá. Když si prohlížím každý rok katalogy výstavy tak je příjemným zjištěním jak především ve žlutých sedlatých přibývá chovatelů. Neznám cíl šlechtění  ale trošičku to na mně působilo rozháraným dojmem v barevnosti. Mně osobně oslovuje tmavší barva (sitější pigment). Byla zde spousta holubů světlejších barev kde bylo vidět v kostřeci až zamodralost. Jinak kolekce byli dosti vyrovnané, vždy se v nějaké kolekci  objevili  1-2ks mimořádně ohodnoceni. Bylo zde uděleno 4 x 96b, obdrželi je př.Hink, př.Holeček R., př.Kohoutek a př.Donát. Ve žlutých rovných byli předvedeni také pěkní  holubi a to  především od př.Rysa a př.Hladkého. V žlutých bělokosech ukázal svou extratřídu př.Offner  a žlutí tygři od př.Nečase a př.Staňka byli také velmi povedenými kolekcemi. Ještě žlutě plavý tvořili velmi líbivé kolekce, malinko se mi zdálo že holubi jsou už většího tělesného rámce a možná nejsem daleko od pravdy že hrana 40cm byla prolomena. Nevím, možná na mě tak působili díky tomu že byli v těch starých a malých klíckách. Každopádně nejlépe hodnocenou kolekci 475b předvedl př.Krůta!pc140374.jpg

V modrých toho bylo k vidění také hodně a i zde je základna velmi silná. Modří lysý stáli za zhlédnutí a byli zajímavou podívanou zejména u chovatelů př.Bačkovského a př.Štěpánka. Modrí bělokosy na mně působili úplně stejně jako žlutě plavý co se postav týče. Každopádně zde byli předvedeni velmi slušní holubi a to především v podání př.Brücknera. Modří kapratí bělokosý předvedení př.Brücknerem a př.Bothou byli lahůdkou pro oko. Mně osobně velmi potěšili modří mramoráci a rád bych poděkoval chovatelům zato, co za poslední roky v této barvě dokázali a jakým způsobem tyto holubi propracovali. Vystavili je zde př.Melichar, př.Malec a př.Šťastný. V modrých sedlatých bylo vystaveno hodně holubů a kolekce byli většinou velmi vyrovnané. Každopádně nejlépe hodnocenou kolekci předvedl př.Dočkal a př.Sedmík oba shodně 474b, dále př.Brückner  473b a př.Surka 472b. Zde je vidět jak vyrovnaní holubi zde byli vystaveni. Na mně někteří modří sedlatí působili slabou barevností na voletech. Dále zde byli vystaveni ještě modří sedlatí kapratí v zastoupení 3 chovatelů kterým vévodil př.Studený.

pc130240.jpg

Táké zde byli vystaveni stříbřití, stříbřití lysý, bílý, černí plaménci, červení plaménci, žlutí plaménci, modří plaménci a bílý barevnopruhý.

Novinky ve šlechtění…..červeně plavý kapratý, červeně plavý, červený bělokosý kolčava, hnědý kapratý a černý tygr straka.

Největší kaňkou pro mě v Kolíně bylo neudělení  prvního místa za nejlépe ohodnocenou kolekci a to v MKK  - celkový vítěz výstavy př.Švehlovi za úctyhodných 477b!!!! (červený sedlatý)

Tuto cenu dostal př.Krůta V. s oceněním kolekce 475b!!!! (žlutě plavý)

Toto klubový činitelé nezvládli a myslím si že oficiální hodnocení na klubových stránkách z této akce, né jednomu chovateli  zamotalo hlavu. Stejně tak v tabulce šampionů  kde je chybně uvedeno v kolonce šampion holubi červený sedlatý od př.Švehly  95b… Posuzovatel mu dal 96b!!!

Nutno podotknout že nedošlo na žádné přesoudování kolekce př.Švehly a to nikým. Tuto skutečnost beru jako velký kaz tak krásné a povedené výstavy kterou Kolín 2014 bezesporu byl. Věřím že už konečně dojde k nápravě a tyto lehké matematické údaje nebudou manipulovatelné. Jinak děkuji klubu za hezkou a povedenou ročenku k 90 letům založení klubu Čs.

                          ČESKÉMU STAVÁKOVI 

                             Bohuslav  Potůček

pc130004.jpgpc140420.jpg